دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • اخبار دسته بندی شده
  • گزارش تصویری
  • فیلم و صوت
  • درباره ما
  • انتصابات
  • پایگاه فرهنگسازی سلامتدرباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما 02186701
پست الکترونیکیiumspr@iums.ac.ir
آدرس: اتوبان شهید همت بین شیخ فضل ا.. نوری و شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی ایران مرکز همایشهای رازی روابط عمومی


تاریخچه
درباره روابط عمومی
شماره های تماس با ما
پست الکترونیکی
آدرس


مرکز کاکرین ایران با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲۹ | 
مرکز کاکرین ایران با حضور وزیر بهداشت افتتاح شد

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: مرکز کاکرین ایران امروز شنبه 20 خرداد ماه 1396 توسط دکتر هاشمی وزیر بهداشت و دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در موسسه ملی توسعه تحقیقات  علوم پزشکی افتتاح شد.
مرکز کاکرین ایران(موسسه تحقیقاتی جمع آوری کننده شواهد علمی در حوزه سلامت)
امروز شنبه 20 خرداد ماه با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت،دکتر  رضا ملک زاده معاون تحقیقات وزارت بهداشت و دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه افتتاح شد.
دکتر هاشمی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این مراسم گفت: در طول سال های اخیر این مرکز توانسته است در فرایند تصمیم سازی در درمان بیماری ها کمک زیادی کند و مقالات مناسبی را در دسترس دانشمندان قرار دهد.
دکتر هاشمی اظهار داشت: دسترسی دانشمندان به این مقالات توانسته است زمینه ارائه خدمات بهتر را اعم از تشخیصی و درمانی فراهم کند.
وی اظهار امیدواری کرد: با بهره گیری از این مجموعه بتوان در تصمیم سازی برای حوزه درمان اقدامات جدی تری صورت بگیرد.
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: هر چند محققان ما در این زمینه فعالیت هایی داشته اند اما امیدواریم با ادامه این روند بتوانیم محققان ایرانی به خصوص جوان را ورزیده تر کرده تا شاهد دستاورد خوبی در این زمینه باشیم.
وی گفت: بهره گیری از این مجموعه علاوه بر این که در تشخیص و درمان بیماری موثر است، می تواند زمینه مناسب برای حفظ و ارتقای ما باشد. امیدواریم از این فرصت به نحو مطلوب برای توسعه علم و ارائه خدمات در کشور استفاده شود.
وزیر بهداشت به عنوان نمونه با اشاره به این که نزدیک بینی چشم در کشورهای کره و چین در حال افزایش است، گفت: این موضوع در بازه زمانی کمتر از 50 سال 30 درصد افزایش یافته است که محققان علت آن را استفاده از رایانه در سنین کودکی اعلام کرده بودند؛ در مقابل در کشورهای آمریکای شمالی که این محصولات بیشتر یافت می شود، رشد آن بسیار کمتر است و این موضوع سبب شده که علت اصلی بیماری مشخص نشود. اما در قالب این مجموعه می توان به بررسی و جمع آوری اطلاعات دقیق اقدام و بر اساس آن روش تشخیص و درمان مناسب را انتخاب کرد.

***توجه به ارتقای کیفی گزارش های علمی
دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در مراسم افتتاح این مرکز گفت: هدف این مجموعه تصمیم سازی بهتر و صحیح تر برای ارتقای سلامت است.
دکتر رضا ملک زاده اظهار کرد: این نهاد عمومی که حدود 20 سال پیش به وجود آمد، با جمع آوری مقالات صحیح و متقن توانسته است خدمات خوبی را ارائه دهد.
وی تعداد محققانی را که با این مجموعه همکاری دارند، 37 هزار نفر اعلام کرد و گفت: محققان بیش از 130 کشور در این مجموعه همکاری دارند و این مجموعه در 53 گروه تحقیقاتی در قالب 17 گروه متدولوژی فعالیت دارند.
وی گفت: هرچند برخی از محققان در این مجموعه فعالیت می کردند، اما از ابتدای سال میلادی این فرصت برای همه محققان ایرانی فراهم شده است.
دکتر ملک زاده یکی از مزایای همکاری با این مجموعه را ارتقای گزارش های علمی دانست و گفت: این فعالیت ها می تواند به ارتقای کیفیت گزارش های علمی منجر شده و در بهبود فعالیت های علمی و تحقیقاتی در کشور نقش موثری داشته باشد.
وی تحقیقات قابل اعتماد، تصمیم گیری آگاهانه و ارائه خدمات بهتر را از جمله مزایای مشارکت و همکاری با این طرح اعلام کرد و گفت: در قالب این طرح، محققان ایرانی علاوه بر همکاری با محققان دنیا می توانند از تکرار در موضوعات جلوگیری کرده و دسترسی خود را به مقالات و منابع علمی معتبر دنیا افزایش دهند.

*درباره کاکرین Cochrane
سازمان کاکرین با سابقه فعالیت 20 ساله، شبکه ای غیرانتفاعی، غیردولتی از محققان، اساتید، بیماران، مراقبان سلامت و علاقمندان به حوزه بهداشت و درمان در سراسر جهان است که هدف از تشکیل آن، سازماندهی یافته های تحقیقات پزشکی به منظور کمک به تصمیم گیری در حوزه بهداشت و درمان و تسهیل آن از طریق تامین اطلاعات قابل اطمینان است. این نهاد عمومی که به بررسی اثرات مداخلات مراقبت‌های بهداشتی در آزمایش پزشکی کارآزمایی بالینی تصادفی می‌پردازد، در بررسی های اخیر همچنین به مطالعه نتایج حاصل از مطالعات غیرتصادفی مشاهده‌ای پرداخته است. نتایج این بازبینی‌های سیستماتیک در کتابخانه کاکرین با عنوان «بازبینی‌های کاکرین» (Cochrane Reviews) به چاپ رسیده‌است.

آدرس وب سایت مرکز کاکرین http://iran.cochrane.org

AWT IMAGECAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1041 بار   |   دفعات چاپ: 225 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر